1 i 2 maja 2022, Ponidzie
Piękny ten chrząszcz (F: Cerambycidae) jest gatunkiem w Polsce bardzo rzadkim, występującym jedynie na izolowanych kserotermicznych stanowiskach Wyżyny Małopolskiej, w tym Ponidzia.
Zarówno osobniki dorosłe jak i larwy pasą się na trawach. Te pierwsze skubią je bliżej nieba strony, zaś larwy podjadają traw korzenie od strony tego drugiego.
Nieliczne stanowiska Dorcadion scopoli są na terenie Polski są mocno izolowane przestrzennie i poddawane silnej antropopresji (otoczenie pól uprawnych i chemia z tym związana, wypalanie nieużytków, eliminacja osobników przez zorientowanych kolekcjonerów, ruch turystyczny w miejscach występowania). Dodatkowo, Dorcadion to nielot. Migracja do siedlisk potencjalnie nadających się do zasiedlenia jest mocno utrudniona, jeśli nie niemożliwa
Tymczasem kilka zdjęć z ostatniej tzw. majówki. Poszukiwania owadów zostały ograniczone do ścieżek i ich obrzeży, bez ingerencji w biotop (nie łaziłem po łąkach, bo but jest duży a koza mała). Zaobserwowałem dwie samiczki, ich zdjęcia poniżej. Na ścieżce trzy rozdeptane osobniki. Wypalano też trawy tej wiosny w części stanowiska. Tym razem nie natknąłem się na kolekcjonerów.
Jaki jest los tego gatunku na Ponidziu? Czas pokaże…
Dodaj komentarz